Athletics All-Americans

Printer friendly version - All-Americans

Triton College All-American Athletes
       
 
All-Americans
by Sport
 
National Champions
by Sport
Women's Basketball 4   N/A
Women's Cross Country 2   0
Women's Gymnastics 1   0
Women's Softball 3   N/A
Women's Swimming & Diving 17   0
Women's Track and Field 6   0
Women's Volleyball 2   N/A
Men's Baseball 24   N/A
Men's Basketball 10   N/A
Men's Football 22   N/A
Men's Ice Hockey 1   N/A
Men's Soccer 21   N/A
Men's Swimming & Diving 24   12
Men's Track and Field 3   1
Men's Wrestling 82   15
TOTAL 222    28  

 

*National Champion
 Triton College
Women's Athletic All-Americans 
 Terry Theobald     Gymnastics     1970-71   
 Nancy Syzmczak     Women’s Track     1980   
 Vernetria Griffith     Women’s Track     1980   
 Cassandra Barkett     Women’s Track     1980   
 Jane Murphy     Cross Country     1982   
 Lisa Burger     Volleyball     1982   
 Sharon Wydra     Women’s Basketball     1982-83   
 Jane Murphy     Women’s Track     1983   
 Monica Skowronski     Softball     1983   
 Michelle Burger     Volleyball     1984   
 Lora Davies     Women’s Track     1984-85   
 Ann McGovern     Swimming/Diving     1986-87   
 Victoria Brown     Cross Country     1987   
 Tina Pettrone     Softball     1988   
 Beth Grider     Softball     1988   
 Ramona Minkley     Swimming     1989-90   
 Jeannie Fabian     Swimming     1989-90   
 Bridgett Hattendorf     Swimming     1989-90   
 Ellie Mulcahy     Swimming     1989-90   
 Kelly Sweeney     Women’s Basketball     1991-92   
 Jenny Kubasiak     Women’s Basketball     1992-93   
 Heidi Myszka     Swimming     1993-94   
 Heidi Myszka     Swimming     1993-94   
 Jenny Kubasiak     Women’s Basketball     1993-94   
 Kate Samp     Swimming     1994-95   
 Kate Samp     Swimming     1995-96   
 Sabrina Rahofy     Swimming     1996-97   
 Sharon Tudryn     Swimming     1996-97   
 Sara Shulda     Swimming/Diving     1998-99   
 Liz Shuchomel     Swimming/Diving     1999-00   
 Liza Perez     Swimming/Diving     2001-02   
 Lauren Poranka     Swimming/Diving     2001-02   
 Krista Walker     Swimming/Diving     2001-02   
 Corrina Godinez     Swimming/Diving     2001-02   
 Michalina Szelazek    Women's Track    2017  
           

 

*National Champion
 Triton College
Men's Athletic All-Americans 
 Errol Wilson     Wrestling     1968-69   
 Clem Delane     Wrestling     1969-70*  
 George Beene     Wrestling     1969-70*  
 Lance Kuntze     Swimming/Diving     1970-71*  
 George Brenco     Swimming/Diving     1970-71*  
 Wayne Thomas     Swimming/Diving     1970-71   
 Tom Apuzzo     Swimming/Diving     1970-71*  
 Tom Apuzzo     Swimming/Diving     1970-71*  
 Steve Almada     Wrestling     1970-71   
 Willie Smith     Wrestling     1970-71   
 George Beene     Wrestling     1970-71*  
 Mike Kerr     Wrestling     1970-71   
 Mike Thorne     Football     1971   
 Lance Kuntze     Swimming/Diving     1971-72*  
 Lance Kuntze     Swimming/Diving     1971-72*  
 George Brenco     Swimming/Diving     1971-72   
 Wayne Thomas     Swimming/Diving     1971-72*  
 Tom Apuzzo     Swimming/Diving     1971-72*  
 Tom Apuzzo     Swimming/Diving     1971-72*  
 Don Parent     Swimming/Diving     1971-72*  
 Don Parent     Swimming/Diving     1971-72  
 Don Parent     Swimming/Diving     1971-72  
 Art Mohorn     Wrestling     1971-72   
 Bob Larson     Men’s Basketball     1971-72   
 Bill Crosby     Football     1972   
 Henry Roby     Swimming/Diving     1972-73*  
 Henry Roby     Swimming/Diving     1972-73*  
 Dave Dusak     Baseball     1973   
 Tom Parker     Football     1973   
 Ray Greeley     Wrestling     1973-74   
 Scott Witt    Track     1973-74   
 Greg Sowides     Ice Hockey     1975-76   
 John Nino     Wrestling     1975-76   
 Tom Doyle     Baseball     1976   
 Gregg Moore     Wrestling     1976-77*  
 Bob Ruzich     Wrestling     1976-77   
 Sam Carson     Wrestling     1976-77   
 John Nino     Wrestling     1976-77*  
 Willie Staples     Wrestling     1977-78   
 Jeff Hoss     Wrestling     1977-78   
 Gregg Moore     Wrestling     1977-78*  
 Jim Thomas     Wrestling     1977-78   
 Ken Caithamer     Football     1978   
 Rich Brown     Wrestling     1978-79   
 Jeff Hoss     Wrestling     1978-79   
 Mike Carter     Wrestling     1978-79   
 Randy “Max” Weibel     Baseball     1979   
 Terron Rogers     Football     1979   
 Alan Stephenson     Football     1979   
 Brian DeValk     Baseball     1980   
 Steve Piha     Track     1980   
 Dan Caithamer     Football     1980   
 J.D. Johnson     Football     1980   
 Fred Wilson     Wrestling     1980-81   
 Jim Casario     Baseball     1981   
 Calvin Jenkins     Football     1981   
 Lionell Keyes     Wrestling     1981-82   
 Carl Davis     Wrestling     1981-82   
 George Fraher     Wrestling     1981-82   
 John Horn     Baseball     1982   
 Kirby Puckett     Baseball     1982   
 Dave Adkinsson     Soccer     1982   
 Kevin Henderson     Football     1982   
 Keith Bryan     Football     1982   
 Fred Wilson     Wrestling     1982-83   
 Jay Gegenheimer     Wrestling     1982-83   
 Joe Johnson     Wrestling     1982-83   
 Russell Jackson     Wrestling     1982-83   
 Reggie Wilson     Wrestling     1982-83*  
 Carl Davis     Wrestling     1982-83*  
 Dave Besser     Wrestling     1982-83   
 Kevin Bor     Football     1983   
 James Fineh     Football     1983   
 Anthony Pasley     Men’s Basketball     1983-84   
 Lenal Brinson     Wrestling     1983-84   
 Mike Gilsdorf     Wrestling     1983-84   
 Maurice Harrison     Wrestling     1983-84*  
 John Bonello     Wrestling     1983-84   
 Reggie Wilson     Wrestling     1983-84*  
 Derrick Waulroup     Wrestling     1983-84*  
 Tom Erikson     Wrestling     1983-84*  
 Jeff Reboulet     Baseball     1984   
 Frank Thomas     Baseball     1984   
 Tom Tylicki     Soccer     1984   
 Herb Stogsdill     Football     1984   
 Chris Riley     Wrestling     1984-85   
 Ken Sroka     Wrestling     1984-85   
 Mike Gilsdorf     Wrestling     1984-85*  
 Tom Hoy     Wrestling     1984-85   
 Tom Erikson     Wrestling     1984-85*  
 Scott Cote     Baseball     1985   
 Jim Falzone     Baseball     1985   
 Doug Pennington     Football     1985   
 Tom Tylicki     Soccer     1985   
 Joe Arminas     Wrestling     1985-86   
 Joe Williams     Wrestling     1985-86   
 Alonzo Nalls     Wrestling     1985-86   
 Copache Tyler     Wrestling     1985-86   
 Vince Harris     Baseball     1986   
 Jim Kating     Baseball     1986   
 Jeff Dilbeck     Football     1986   
 Mike House     Football     1986   
 Charles Whitfield     Football     1986   
 Rob Dekorsi     Soccer     1986   
 Chris Turk     Swimming/Diving     1986-87   
 Chris Turk     Swimming/Diving     1986-87   
 Robert Young     Wrestling     1986-87   
 Jim Gloudeman     Wrestling     1986-87   
 Michael Green     Football     1987   
 Rob Dekorsi     Soccer     1987   
 Neil Treliving     Soccer     1987   
 Tony Terzarial     Baseball     1988   
 Michael Green     Football     1988   
 Charles Humphrey      Football     1988   
 Neil Treliving     Soccer     1988   
 Kevin Footes     Men’s Basketball     1988-89   
 Robert Young     Wrestling     1988-89   
 Glenn Osinski     Baseball     1989   
 James Davis     Football     1989   
 Juan Rodriquez     Soccer     1989   
 Tim Hopkins     Wrestling     1989-90   
 Mike Gallagher      Swimming     1989-90   
 Mike Gallagher     Swimming     1990-91   
 Mike Gallagher     Swimming     1990-91   
 Mike Gallagher     Swimming     1990-91   
 Mike Gallagher     Swimming     1990-91   
 Keith Davis     Wrestling     1991-92   
 Bill Hawkins     Wrestling     1991-92   
 Eric Robinson     Wrestling     1991-92   
 Eric Stoiber     Swimming/Diving     1992-93   
 Kevin Pitts     Baseball     1993   
 Jason Ruskey     Baseball     1993   
 Lou Collier     Baseball     1993   
 Mearion Bickhem     Wrestling     1993-94   
 Mike Lechtenberg     Wrestling     1993-94   
 Pat O’Shea     Wrestling     1993-94   
 Ray Javidi     Soccer     1994   
 Matt Zeman     Wrestling     1994-95   
 Joe Cartwright     Wrestling     1994-95   
 Jose Medina     Wrestling     1994-95   
 Derek Kopaz     Baseball     1995   
 Mike Viti     Soccer     1995   
 Jose Medina     Wrestling     1995-96   
 Beny Bujdei     Soccer     1996   
 Flavius Ardelan     Soccer     1996   
 Juan Martinez     Wrestling     1996-97   
 Jessie Montez     Wrestling     1996-97   
 Reggie Wright     Wrestling     1996-97   
 Tim Donnahue     Wrestling     1996-97   
 Deshon Burks     Wrestling     1996-97   
 Erik Moreno     Soccer     1997   
 Alan Cartwright     Wrestling     1997-98   
 Deshon Burks     Wrestling     1997-98   
 Bill Walter     Wrestling     1997-98   
 J.J. Rupprecht     Wrestling     1997-98   
 Pat Santoro     Baseball     1998   
 Dan Blagaich     Wrestling     1998-99   
 Chidi Oji     Soccer     1999   
 Keith Davis     Wrestling     1999-00   
 Dean Devine     Baseball     1999-00   
 Pete Rasmusen     Baseball     1999-00   
 Keith Davis     Wrestling     2000-01   
 Brian Price     Men’s Basketball     2000-01   
 Brian Price     Men’s Basketball     2001-02   
 Quinton Young     Men’s Basketball     2003-04   
 Josh Flores     Baseball     2004-05   
 Dionte Lacy     Wrestling     2005-06   
 Jeremy Powell     Wrestling     2005-06   
 Neal Kemp     Wrestling     2005-06   
 Jason James     Wrestling     2005-06   
 Dionte Lacy     Wrestling     2006-07   
 Travis Hammons     Wrestling     2006-07*  
 Nick Mitidiero     Baseball     2007   
 Ben Gomez     Soccer     2008   
 Mike Palermo     Wrestling     2008-09   
 Nate Fuqua     Men’s Basketball     2008-09   
 David Aranda     Soccer     2010   
 Dimitrios Flores     Soccer     2011   
 Jose “Shorty” Torres     Wrestling     2011-12   
 Bryant Orange     Men’s Basketball     2011-12   
 Gewargis Samuel     Soccer     2012   
 Ruben Chavez     Soccer     2013   
 Chabelo Marquez     Soccer     2014   
 Eric Gillespie      Men’s Basketball     2015-16   
 Brandon Monteon   Soccer    2016  
 Dante Thorpe   Men's Basketball    2016-17  
 Gustavo Alvarez   Men's Track    2017*